Próchnica zębów to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej u dzieci. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, bólu i przedwczesnej utraty zębów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie próchnicy u najmłodszych pacjentów. Jak przebiega terapia i co mogą zrobić rodzice, aby wspierać zdrowie zębów swoich pociech?
Diagnoza próchnicy u dzieci
Pierwszym krokiem jest wizyta u stomatologa dziecięcego, który dokładnie zbada jamę ustną malucha. Lekarz oceni stan zębów, dziąseł, sprawdzi obecność płytki nazębnej i kamienia. W razie potrzeby wykona także zdjęcie rentgenowskie, aby określić zasięg próchnicy. Na podstawie diagnozy zaproponuje odpowiedni plan leczenia.
Leczenie zachowawcze próchnicy
We wczesnym stadium próchnicy, gdy zmiany są niewielkie i ograniczone do szkliwa, możliwe jest leczenie zachowawcze. Polega ono na usunięciu zmienionej próchnicowo tkanki i odbudowie ubytku materiałem kompozytowym (tzw. plombą). Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, aby dziecko nie odczuwało bólu.Ważnym elementem leczenia zachowawczego jest także fluoryzacja zębów. Preparaty fluorkowe (lakiery, żele, pianki) aplikowane na powierzchnię szkliwa pomagają remineralizować zęby i czynią je bardziej odpornymi na kwasy produkowane przez bakterie próchnicotwórcze.
Leczenie kanałowe zębów mlecznych
Jeśli próchnica jest głęboka i sięga miazgi zęba (tzw. nerwa), konieczne może być leczenie kanałowe. Ma ono na celu usunięcie zainfekowanej miazgi, wyczyszczenie kanałów i szczelne wypełnienie ich materiałem leczniczym. Dzięki temu możliwe jest zachowanie zęba mlecznego do czasu jego naturalnej wymiany na ząb stały.Leczenie kanałowe u dzieci przebiega podobnie jak u dorosłych, ale ze względu na inną budowę anatomiczną zębów mlecznych i mniejszą współpracę małego pacjenta, wymaga dużego doświadczenia od lekarza.
Ekstrakcja zęba mlecznego
W niektórych przypadkach, gdy ząb jest znacznie zniszczony przez próchnicę i nie rokuje na wyleczenie, konieczne może być jego usunięcie. Zabieg ekstrakcji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu zęba ważne jest utrzymanie przestrzeni dla wyrzynającego się zęba stałego za pomocą tzw. utrzymywaczy przestrzeni.
Sedacja wziewna w stomatologii dziecięcej
Dla komfortu małych pacjentów o podwyższonym poziomie lęku, niektóre zabiegi stomatologiczne mogą być przeprowadzane w sedacji wziewnej (tzw. gaz rozweselający, podtlenek azotu). Dziecko jest wówczas zrelaksowane, ale cały czas przytomne i zdolne do współpracy z lekarzem. Sedacja wziewna jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez dzieci.